Tołhaje, czyli zbóje w Bieszczadach

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Carpathia
  • Waga: 0.26 kg
  • Dostępność: Kilka egzemplarzy

  • Historia ceny
    Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 22,00 zł brutto
  • 23,00 zł

Stanisław Orłowski

Tołhaje, czyli zbóje w Bieszczadach

152 strony formatu B5 (23,5x16,5 cm), 137 ilustracji, 10 mapek, oprawa miękka.

Wydawnictwo Carpathia, wydanie I,  Rzeszów 2010

ISBN: 978-83-62076-00-0

 

Stanisław Orłowski

Tołhaje, czyli zbóje w Bieszczadach

152 strony formatu B5 (23,5x16,5 cm), 137 ilustracji, 10 mapek, oprawa miękka.

Wydawnictwo Carpathia, wydanie I,  Rzeszów 2010

ISBN: 978-83-62076-00-0

Prawda i legenda

Wiadomości o zbójnikach z Karpat Wschodnich, Czarnohory, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, a następnie Tatr i Podtatrza utrwalone w zapisach archiwalnych, rozwinięte zostały najpierw w licznych pieśniach i opowieściach ludności zamieszkującej góry, a następnie trafiły do literatury pięknej kilku narodów i zostały w niej rozwinięte w sposób fantastyczny.

Modę na poszukiwanie bohaterów wywodzących się ze społeczności wiejskiej przyniósł romantyzm. W latach niewoli narodowej liczni podróżnicy, pisarze, poeci, etnografowie i badacze kultury ziem górskich podejmowali coraz częściej wątek zbójnicki, łącząc niejednokrotnie informacje źródłowe z legendą ludową. Z tego też powodu bohaterowie utworów literackich przedstawiani byli w sposób tajemniczy, egzotyczny, sentymentalny i wyidealizowany.

Tendencje takie rozwinęły się silnie w okresie Młodej Polski i do dziś dominują w naszej literaturze pięknej. W tym też wydaniu postacie literackie przedostały się do filmu i innych dziedzin sztuki. W wytworzonej fikcji literackiej i filmowej autentyczne wiadomości o zbójnikach połączono z folklorem góralskim i fantazją autorów, którzy dążyli do osiągnięcia najlepszych walorów artystycznych.

Prawdy o beskidnikach historycznej Ziemi Sanockiej należy szukać niemal wyłącznie w źródłach. Znajdują się one w archiwach krajowych i zagranicznych, a w szczególności w Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie i Lwowskiej Państwowej Bibliotece Naukowej.

Autor podjął się tego zadania i opisał zjawisko rozbójnictwa jako typowe dla tamtych czasów, kreśląc przy okazji obraz dawnej Ziemi Sanockiej w różnych aspektach (kulturowym, religijnym, historycznym, międzynarodowym)

Spis treści

Facynacje bieszczadzkie

Tu działali beskidnicy

Szlaki komunikacyjne

Mieszkańcy tej ziemi

Problemy religijne Ziemi Sanockiej. Ziemia Sanocka w dobie reformacji

Szkolnictwo w Ziemi Sanockiej

Beskidnicy i tołhaje

Życie beskidników

Rzeczpospolita i beskidnicy

Zwalczanie beskidników

Ludność i beskidnicy

Prawda i legenda

Bibliografia