Tołhaje, czyli zbóje w Bieszczadach

  • Add feedback:
  • Manufacturer: Carpathia
  • Weight: 0.26 kg
  • Availability: Kilka egzemplarzy

  • Price history
    The lowest price 30 days before the change: 22.00 zł gross
  • 23.00 zł

Stanisław Orłowski

Tołhaje, czyli zbóje w Bieszczadach

152 strony formatu B5 (23,5x16,5 cm), 137 ilustracji, 10 mapek, oprawa miękka.

Wydawnictwo Carpathia, wydanie I,  Rzeszów 2010

ISBN: 978-83-62076-00-0

 

Stanisław Orłowski

Tołhaje, czyli zbóje w Bieszczadach

152 strony formatu B5 (23,5x16,5 cm), 137 ilustracji, 10 mapek, oprawa miękka.

Wydawnictwo Carpathia, wydanie I,  Rzeszów 2010

ISBN: 978-83-62076-00-0

Prawda i legenda

Wiadomości o zbójnikach z Karpat Wschodnich, Czarnohory, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, a następnie Tatr i Podtatrza utrwalone w zapisach archiwalnych, rozwinięte zostały najpierw w licznych pieśniach i opowieściach ludności zamieszkującej góry, a następnie trafiły do literatury pięknej kilku narodów i zostały w niej rozwinięte w sposób fantastyczny.

Modę na poszukiwanie bohaterów wywodzących się ze społeczności wiejskiej przyniósł romantyzm. W latach niewoli narodowej liczni podróżnicy, pisarze, poeci, etnografowie i badacze kultury ziem górskich podejmowali coraz częściej wątek zbójnicki, łącząc niejednokrotnie informacje źródłowe z legendą ludową. Z tego też powodu bohaterowie utworów literackich przedstawiani byli w sposób tajemniczy, egzotyczny, sentymentalny i wyidealizowany.

Tendencje takie rozwinęły się silnie w okresie Młodej Polski i do dziś dominują w naszej literaturze pięknej. W tym też wydaniu postacie literackie przedostały się do filmu i innych dziedzin sztuki. W wytworzonej fikcji literackiej i filmowej autentyczne wiadomości o zbójnikach połączono z folklorem góralskim i fantazją autorów, którzy dążyli do osiągnięcia najlepszych walorów artystycznych.

Prawdy o beskidnikach historycznej Ziemi Sanockiej należy szukać niemal wyłącznie w źródłach. Znajdują się one w archiwach krajowych i zagranicznych, a w szczególności w Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie i Lwowskiej Państwowej Bibliotece Naukowej.

Autor podjął się tego zadania i opisał zjawisko rozbójnictwa jako typowe dla tamtych czasów, kreśląc przy okazji obraz dawnej Ziemi Sanockiej w różnych aspektach (kulturowym, religijnym, historycznym, międzynarodowym)

Spis treści

Facynacje bieszczadzkie

Tu działali beskidnicy

Szlaki komunikacyjne

Mieszkańcy tej ziemi

Problemy religijne Ziemi Sanockiej. Ziemia Sanocka w dobie reformacji

Szkolnictwo w Ziemi Sanockiej

Beskidnicy i tołhaje

Życie beskidników

Rzeczpospolita i beskidnicy

Zwalczanie beskidników

Ludność i beskidnicy

Prawda i legenda

Bibliografia


Ask a question about the product. Our team will be happy to provide a detailed answer to your inquiry.


This site uses cookies. By continuing to browse this site you are agreeing to use of cookies. More information can be found in the Privacy Policy.