Tajemnicze Miasto. Spacery po Warszawie. Cz. 02. Śródmieście Północne

  • 39,00 zł

Michał Szymański
Tajemnicze Miasto. Spacery po Warszawie. Śródmieście Północne

316 stron, 59 ilustracji czarno-białych, 34 planiki. Kolorowa wkładka - 16 str.
Wydawnictwo CM, wyd. I. Warszawa 2015

ISBN 978-83-63424-87-9

Michał Szymański
Tajemnicze Miasto. Spacery po Warszawie. Śródmieście Północne

316 stron, 59 ilustracji czarno-białych, 34 planiki. Kolorowa wkładka - 16 str.
Wydawnictwo CM, wyd. I. Warszawa 2015

ISBN 978-83-63424-87-9

 

2. tom przewodnika "Warszawa. Tajemnicze miasto".

 

Powiedzieć, że Warszawa jest tajemnicza, to truizm, wyświechtany do bólu. Ale nie da się ukryć, że to… prawda. Stolica Polski XXI wieku to nie jest miasto piękne. Może być urzekające, intrygujące, smutne, ciekawe, wciągające, ale nie piękne. Jego fenomen tkwi w detalach, w zaułkach i podwórkach, często w miejscach, które codziennie mijamy, ale są dla nas tak oczywiste, że kompletnie nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego po Warszawie należy chodzić z szeroko otwartymi oczami, patrząc zarówno wysoko na fasady budynków, jak i pod nogi, co jakiś czas zaglądając w bramy. Dlatego powstał ten przewodnik, który ma służyć zarówno mieszkańcom miasta w odkrywaniu go na nowo, jak i przyjezdnym, którzy chcieliby poznać stolicę w sposób mniej oczywisty.

 

Każdy zna (lub tak mu się najczęściej wydaje) Stare Miasto i Trakt Królewski – ale co z resztą dzielnicy Śródmieście? Co z ulicami na zapleczu głównych arterii? Przecież właśnie tutaj bardzo często zachowało się wiele tej unikalnej przedwojennej tkanki miejskiej, to właśnie na Śródmieściu znajdziemy przepiękne kamienice z końca XIX wieku, bądź początku wieku XX, to tutaj nowoczesność ściera się z zabytkiem, to tutaj przewinęła się cała plejada znanych osób, którzy odcisnęli swój ślad pomiędzy murami.


Co więc znajdziemy w tym tomie? Spacery, które prowadzą po mniej utartych ścieżkach centralnej dzielnicy Warszawy, które biegną często przez podwórka, a nawet wnętrza budynków. Zaglądamy na tyły kamienic, aby pokłonić się magicznym kapliczkom, zadzieramy wysoko głowy, aby ogarnąć wzrokiem niezwykle bogate dekoracje fasad, przemykamy przez klatki schodowe, gdzie drzemią plastyczne dzieła, szukamy resztek przedwojennego świata, który bezpowrotnie minął, a o którym warto pamiętać. To seria wypraw do jednego z najbardziej tajemniczych zakątków stolicy, będącego zarazem na wyciągnięcie ręki.


A konkretnie?

Spacer 8: Pięć placów Warszawy (Bankowy, Teatralny, Saski czyli Piłsudskiego, Małachowskiego, Dąbrowskiego)
Spacer 9: Śródmiescie Północne, czyli opłotkami centrum Warszawy (Tłomackie, Bielańska, Czackiego, Mazowiecka, Świetokrzyska, Plac Warecki, Sienkiewicza, Moniuszki, Szpitalna, Bracka, Chmielna, Złota)

Spacer 10: Mariensztat i Powiśle

Spacer 11: Wielopole i Grzybów

Spacer 12: Ulica Marszałkowska