Alpejskie trzytysięczniki. Tom III: Zachód

  • 59,00 zł 43,00 zł
Richard Goedeke

Alpejskie trzytysięczniki. Tom 3: Od Alp Walijskich przez grupę Mont Blanc po Alpy Nadmorskie

ISBN:978-83-7136-055-0

 

Richard Goedeke

Alpejskie trzytysięczniki. Tom 3: Od Alp Walijskich przez grupę Mont Blanc po Alpy Nadmorskie

ISBN: 978-83-7136-055-0


256 stron formatu B6 w kolorze, 161 mapek pokazujących przebieg tras, wielka liczba kolorowych zdjęć. Tytuł oryginału: 3000er in den Westalpen. Die Normalwege - vom Wallis über die Mont-Blanc-Gruppe bis zu den Seealpen. Tłum. Bogna Różyczka, Piotr Wawrowski. Wydanie I, Warszawa 2009

Jedne trzytysięczniki tylko towarzyszą wyższym wierzchołkom, inne niepodzielnie panują w niższych masywach. Nie są to szczyty bardzo wysokie. Ich zdobywanie nie wymaga wcześniejszej aklimatyzacji. Trzytysięczniki są na ogół mniej zatłoczone. Panują na nich bardziej stabilne warunki pogodowe. Oprócz tras ubezpieczonych dróg wspinaczkowych, szlaków znakowanych a nawet kolejek górskich prowadzą na nie trudne wspinaczkowe wejścia.

Opisane trasy to zwykle klasyczne drogi; w większości łatwe i nieco trudne. Niemniej nawet takie klasyczne drogi mogą być poważnym wyzwaniem. W zależności od pory roku i zmieniających się warunków atmosferycznych można odnieść wrażenie, że jest to zupełnie inna, nowa i zupełnie nieznana trasa.

Każdemu ze szczytów poświęcono rozdzialik. Oprócz opisu drogi podane są informacje o trudnościach trasy, jej długości, jakości skały oraz niebezpieczeństwach. Do każdego opisu dołączona jest mapka pokazująca przebieg drogi. Na końcu książki zamieszczono literaturę oraz spis trzytysięczników.

Opisano 161 szczytów we Francji, Włoszech i Szwajcarii, na które poprowadzono 170 tras o różnej skali trudności - od bardzo łatwych wycieczek po trudne drogi wspinaczkowe.
Opisano szczyty w następujacych rejonach:
- Alpy Tessyńskie i grupa Adula
- Alpy Walijskie
- Prealpy francusko-szwajcarskie
- Masyw Mont Blanc
- Alpy Graickie
- Alpy Delfinackie
- Alpy Kotyjskie
- Alpy Nadmorskie