Kościoły, kaplice i dzwonnice drewniane. Województwo małopolskie. Część północna

  • 28.00 zł 22.00 zł

Bronisław Cenda, Dominika Cenda

Kościoły, kaplice i dzwonnice drewniane. Województwo małopolskie. Część północna

ISBN: 978-83-62460-08-3

 

200 stron formatu B6, druk barwny, 162 zdjęcia, 8 rysunków, 10 mapek, oprawa szyta ze skrzydełkami.

Jest rodzaj zabytków architektury, w których Polska nie ustępuje żadnemu krajowi Europy. Przeciwnie, nigdzie chyba, poza Skandynawią, nie znajdziemy ich w takim bogactwie i różnorodności. Mowa oczywiście o drewnianych kościołach.

Obecne województwo małopolskie to część historycznej Małopolski, którą dawniej stanowiły trzy staropolskie województwa: krakowskie, sandomierskie i lubelskie. Możemy je umownie podzielić granicą Oświęcim — Kraków — Tarnów na część północną i południową. Opisana część północna województwa stanowi poniżej 2% powierzchni Polski. Jest to jednak obszar „przesiąknięty historią”, bardzo ciekawy, urozmaicony i zróżnicowany. Od zachodu na wschód płynie Wisła. Głęboka jej dolina początkowo jest południową granicą województwa, a po przecięciu go na dwie części stanowi jego granicę północną

Najcenniejszymi i najciekawszymi obiektami drewnianymi na obszarze Małopolski są kościoły, cerkwie, kaplice i dzwonnice. Te z terenu Małopolski południowej szczegółowo opisano w przewodnikach „Cerkwie drewniane Karpat. Polska i Słowacja” oraz „Kościoły drewniane Karpat. Polska i Słowacja”, wydanych nasze wydawnictwo. Opisywany przewodnik jest dopełnieniem owego tematu, dotyczącym części północnej województwa małopolskiego. Na obszarze tym przetrwały 42 kościoły i kaplice drewniane oraz 47 drewnianych dzwonnic. Wszystkie zostały szczegółowo opisane.


Ask a question about the product. Our team will be happy to provide a detailed answer to your inquiry.


This site uses cookies. By continuing to browse this site you are agreeing to use of cookies. More information can be found in the Privacy Policy.