Okolice Wilna. Mapa turystyczna w skali 1:100 000

  • 15.00 zł 13.00 zł

Okolice Wilna. Mapa turystyczna w skali 1:100 000. Wydanie pierwsze. Warszawa 2012. 

ISBN: 978-83-88859-61-8

Mapa obejmuje podmiejskie tereny stolicy Litwy, leżące w odległości 20-50 km od centrum miasta. Dolina Wilii, Jeziora Trockie, okolice Solecznik, Puszcza Rudnicka, Żejmiana, Mereczanka, wszystkie te miejsca i miejscowości znajdują się w zasięgu mapy.

Na północy mapa obejmuje fragment Pojezierza Święciańskiego wraz z najdłuższym na Litwie Jeziorem Dubińskim (Oświe) i kajakowym szlakiem Żejmiany. W części centralnej znajduje dolina Wilii i atrakcyjne kompleksy leśne okalające Wilno ze wszystkich stron. Na zachód od Wilna mapa obejmuje zespół jezior w rejonie Trok - historycznej stolicy Litwy. Część południowa "Okolic Wilna" to rozległe tereny Puszczy Rudnickiej, wielokrotnie dającej schronienie uczestnikom polskich zrywów niepodległościowych, zamieszkały przez Polaków rejon Solecznik, a także ciekawe etnograficznie okolice Dziewieniszek. Na wschodnim i południowym krańcu mapy znalazły się tereny Wileńszczyzny należące współcześnie do Białorusi. Tereny przedstawione na mapie zajmowane są w przeważającej części przez ludność etnicznie polską, która stanowi tu 60-90% mieszkańców. Jedynie w samym Wilnie odsetek Polaków wynosi ok. 20%.

Dodatkową zaletą mapy jest pełne nazewnictwo polskie miejscowości i obiektów fizjograficznych opracowane na podstawie map Wojskowego Instytutu Geograficznego z lat 30. XX w. Ułatwia to korzystanie z mapy i pozwala na odbycie swoistej "podróży w czasie" po ziemiach części dawnego województwa wileńskiego II Rzeczypospolitej. Dla miłośników historii zamieszczono również przebieg dawnej granicy polsko-litewskiej z okresu międzywojennego (na zach. od Trok).

Zasięg mapy: na północy Podbrodzie, Niemenczyn i Mejszagoła; na południu: Ejszyszki i Woronów; na wschodzie: współczesna granica litewsko-białoruska; na zachodzie: Kiernów, Jewie, Ejszyszki i Olkieniki

Turystyczna treść mapy zawiera przebiegi turystycznych szlaków pieszych, rowerowych, ścieżek dydaktycznych, granice obszarów ochrony przyrody (parku narodowego, parków krajobrazowych - regionalnych, rezerwatów), bazę noclegową, zabytki, muzea, miejsca bitew i martyrologii, infrastrukturę i atrakcje turystyczne. Na rewersie mapy informator krajoznawczy z opisami miejscowości, obiektów ochrony przyrody i danymi praktycznymi.

Product safety information
Manufacturer information


Ask a question about the product. Our team will be happy to provide a detailed answer to your inquiry.


This site uses cookies. By continuing to browse this site you are agreeing to use of cookies. More information can be found in the Privacy Policy.