Okolice Wilna. Mapa turystyczna w skali 1:100 000

  • 15.00 zł 13.00 zł

Okolice Wilna. Mapa turystyczna w skali 1:100 000. Wydanie pierwsze. Warszawa 2012. 

ISBN: 978-83-88859-61-8

Mapa obejmuje podmiejskie tereny stolicy Litwy, leżące w odległości 20-50 km od centrum miasta. Dolina Wilii, Jeziora Trockie, okolice Solecznik, Puszcza Rudnicka, Żejmiana, Mereczanka, wszystkie te miejsca i miejscowości znajdują się w zasięgu mapy.

Na północy mapa obejmuje fragment Pojezierza Święciańskiego wraz z najdłuższym na Litwie Jeziorem Dubińskim (Oświe) i kajakowym szlakiem Żejmiany. W części centralnej znajduje dolina Wilii i atrakcyjne kompleksy leśne okalające Wilno ze wszystkich stron. Na zachód od Wilna mapa obejmuje zespół jezior w rejonie Trok - historycznej stolicy Litwy. Część południowa "Okolic Wilna" to rozległe tereny Puszczy Rudnickiej, wielokrotnie dającej schronienie uczestnikom polskich zrywów niepodległościowych, zamieszkały przez Polaków rejon Solecznik, a także ciekawe etnograficznie okolice Dziewieniszek. Na wschodnim i południowym krańcu mapy znalazły się tereny Wileńszczyzny należące współcześnie do Białorusi. Tereny przedstawione na mapie zajmowane są w przeważającej części przez ludność etnicznie polską, która stanowi tu 60-90% mieszkańców. Jedynie w samym Wilnie odsetek Polaków wynosi ok. 20%.

Dodatkową zaletą mapy jest pełne nazewnictwo polskie miejscowości i obiektów fizjograficznych opracowane na podstawie map Wojskowego Instytutu Geograficznego z lat 30. XX w. Ułatwia to korzystanie z mapy i pozwala na odbycie swoistej "podróży w czasie" po ziemiach części dawnego województwa wileńskiego II Rzeczypospolitej. Dla miłośników historii zamieszczono również przebieg dawnej granicy polsko-litewskiej z okresu międzywojennego (na zach. od Trok).

Zasięg mapy: na północy Podbrodzie, Niemenczyn i Mejszagoła; na południu: Ejszyszki i Woronów; na wschodzie: współczesna granica litewsko-białoruska; na zachodzie: Kiernów, Jewie, Ejszyszki i Olkieniki

Turystyczna treść mapy zawiera przebiegi turystycznych szlaków pieszych, rowerowych, ścieżek dydaktycznych, granice obszarów ochrony przyrody (parku narodowego, parków krajobrazowych - regionalnych, rezerwatów), bazę noclegową, zabytki, muzea, miejsca bitew i martyrologii, infrastrukturę i atrakcje turystyczne. Na rewersie mapy informator krajoznawczy z opisami miejscowości, obiektów ochrony przyrody i danymi praktycznymi.