Sewilla. Między jawą a snem. Przewodnik

 • 42.00 zł

Jerzy Żebrowski

Sewilla. Między jawą a snem. Przewodnik

ISBN: 978-83-62460-85-4

176 stron formatu A5, całość w kolorze, blisko 300 ilustracji, okładka miękka ze skrzydełkami, wewnątrz przedniego plan centrum Sewilli, wewnątrz drugiego mapka Hiszpanii. Wydanie I. Pruszków 2016

Jerzy Żebrowski

Sewilla. Między jawą a snem. Przewodnik

ISBN: 978-83-62460-85-4

176 stron formatu A5, całość w kolorze, blisko 300 ilustracji, okładka miękka ze skrzydełkami, wewnątrz przedniego plan centrum Sewilli, wewnątrz drugiego mapka Hiszpanii. Wydanie I. Pruszków 2016

 

We Wstępie Autor pisze:

Czytelnicy moich trzech poprzednich przewodników („Magiczna Katalonia”, „Czarodziejska Barcelona” i „Andora. Po drugiej stronie lustra”) wiedzą, że miejsca opisane w tych książkach darzę szczególnym sentymentem. Ale gdy turyści, których oprowadzam po Barcelonie, pytają mnie: „A co jeszcze w Hiszpanii warto zobaczyć?”, odpowiadam bez wahania: „Sewillę!”

To kolejne miejsce na Półwyspie Iberyjskim, które oczarowuje i do którego odwiedzenia zawsze gorąco namawiam. Jeśli chcemy poczuć prawdziwe hiszpańskie klimaty, które znamy z filmów i książek: całe bogactwo sztuki flamenco, tradycje korridy, mit namiętnego Don Juana, unikatową architekturę, w której mieszały się przez osiem stuleci, jak nigdzie indziej, wpływy arabskie i europejskie, elementy muzułmańskie i chrześcijańskie — jedźmy do Sewilli, stolicy Andaluzji.

Hiszpańskie przysłowie mówi: Quien no ha visto Sevilla, no ha visto maravilla (Kto nie widział Sewilli, nie widział cudu). Potwierdza tę opinię nawet Katalończyk, dziennikarz i pisarz Josep Pla, którego zdaniem „Sewilla jest bez wątpienia najpiękniejszym miastem Półwyspu”.

O klimacie tego miasta mówi też wiele sentencja, przypisywana świętej Teresie z Ávila: „Trzeba być człowiekiem wielkiego hartu ducha, by nie zgrzeszyć w Sewilli”! Charakterystyczną wzmiankę o stolicy Andaluzji znajdziemy również w „Don Kichocie” Cervantesa: „Don Kichote pożegnał się z gospodarzami swymi i podróżnymi, którzy namawiali go, by jechał z nimi do Sewilli jako do miejscowości, gdzie o przygodę na ka¿dej ulicy i w każdym zaułku łatwiej niż gdziekolwiek indziej.”

Sewilla to miasto słońca, pięknych parków z egzotyczną roślinnością, obsadzonych palmami szerokich alej, ale także wąskich uliczek i dziedzińców z bielonymi murami, ozdobnymi kratami w oknach i doniczkami na ścianach; miasto magicznych, gorących nocy, przesyconych zapachem kwiatu pomarańczy; miasto porywającego rytmem i kolorami strojów tańca sevillanas, zachwycająco barwnych ceramicznych kafelków azulejos, spektakularnych procesji Wielkiego Tygodnia i eksplodującej radością życia wiosennej fiesty Feria de Abril.

 Miasto zawieszone w przestrzeni między jawą a snem…


A oto trzynaście sewilskich zakątków i tematów opisanych w przewodniku

 1. Sewilla: Szkic historii
 2. Sewilskie ABC
 3. Katedra i La Giralda: monumentalna świątynia z dzwonnicą-minaretem
 4. Alcázar: sewilska rezydencja królów
 5. Główne archiwum Indii: skarbnica wiedzy o podboju nowego świata
 6. Dzielnica Santa Cruz: romantyczne zaułki Sewilli
 7. Park Marii Luizy: książęce ogrody podarowane miastu
 8. Hotel Alfonso XIII: świat luksusu w zupełnie starym stylu…
 9. Triana: dzielnica cyganów na prawym brzegu rzeki
 10. EXPO 1992: wizytówka współczesnej Sewilli
 11. Metropol Parasol: futurystyczna galeria na starożytnych ruinach
 12. Folklor Sewilli: Semana Santa i Feria de Abril
 13. Sewilla: zakątki dla wtajemniczonych