Rega z dopływami. Oficjalny przewodnik kajakowy PTTK

  • 17.00 zł 14.00 zł
Marek Lityński

Rega z dopływami. Oficjalny przewodnik kajakowy PTTK i PZKaj.

ISBN:83-7005-472-2

 

Kolejny zeszyt z serii: Szlaki wodne. Zawiera charakterystykę szlaku wodnego Regi od źródeł aż po ujście do Bałtyku w Mrzeżynie.

Część wstepna daje ogólny opis tytułowej rzeki jej dopływów i jezior przez jakie przepływa oraz warunków kajakowania na nich. Zasadniczą część zeszytu stanowi szczegółowy opis szlaku Regi z podaniem dokładnego, oficjalnego kilometrażu. Szlak liczy 141,5 km (od źródeł 167,8 km). Rega to najdłuższa rzeka na polskim pobrzeżu Bałtyku. Nie jest trudna ale miejscami uciążliwa w górnym i środkowym biegu. Pod względem krajobrazowym nie ustępuje Brdzie i Drawie. Atrakcję szlaku podnoszą malownicze miasteczka: Świdwin, Łobez, Płoty, Gryfice i Trzebiatów. Rega wprawdzie nie płynie przez większe kompleksy leśne, lecz kępy drzew i zagajniki porastające jej brzegi nadają rzece malownioczy, śródleśny charakter.
Oprócz samej Regi opisano także możliwości kajakowania na: Starej Redze, Brzeźnickiej Węgorzy z Reską Węgorzą, Uklei z Sąpólną, Mostowej i Starej Redze (Mrzeżyńskiej). Szlak kajakowy Regi ma połaczenie ze szlakiem Drawy z Brzeźnickiej Węgorzy przez jez. Wilże na jez. Lubie.