Jan Kapistran.Biografia

  • 45.00 zł

Jan Kapistran. Biografia

218 stron formatu B6 (12 x 17 cm) plus wkładka barwna 12 str. Oprawa twarda. Klinika Języka, wyd. I, Warszawa 2022

ISBN: 978-83-67044-03-5

 

 

Jan Kapistran. Biografia

218 stron formatu B6 (12 x 17 cm) plus wkładka barwna 12 str. Oprawa twarda. Klinika Języka, wyd. I, Warszawa 2022

ISBN: 978-83-67044-03-5

 

...w dzbanie jeziora drzemie chłód niebieski

i usta mówią to, co widzą oczy.

Światło szeleści, zmawiają się liście

na baśń, co lasem jak niedźwiedź się toczy...

(Tadeusz Nowak)

 

Historia nie musi być nudna. Historia może być (i jest) pasjonująca, jeśli tylko podać ją w odpowiedniej formie.

 

Pierwsza wydana po polsku, po II wojnie światowej, biografia Jana Kapistrana. Jej autorem jest pastor kościoła św. Bernardyna we Wrocławiu Eugen Jacob. Tekst pochodzi z początku XX wieku.

Jan Kapistran prowadził działalność misyjną we Wrocławiu, gdzie był generalnym inkwizytorem. Jego postać jednak nie jest często wspominana przez historyków i teologów. Działalność inkwizytorską Jana Kapistrana wiąże się ze sprawą spalenia wrocławskich Żydów. Czarna legenda świętego jest jednak podważana przez niektórych historyków Kościoła. Nie ma ona bowiem potwierdzenia w źródłach historycznych, jest więc prawdopodobnie produktem późniejszej, antykościelnej propagandy. Jan Kapistran został wysłany do środkowej Europy z misją nawracania husytów. Brał udział w obronie Belgradu, który oblegały wojska tureckie.

 

Wydawca nie tylko nie jest piewcą humanizmu i reformacji, a jego sympatie zdecydowanie sa po stronie papiestwa i kontrreformacji. W dodatku pozytywnie wyraża się o ziemiaństwie, jako o warstwie społecznej, a za motory historii uważa ludzką żądzę władzy i złota. Niespotykane to od lat spojrzenie na historię i dlatego warte poznania.