Zabójczyni 1241

  • 39,00 zł

Leon Cahun

Zabójczyni 1241

260 stron formatu A5 (16 x 21 cm). Broszura klejona, oprawa miękka, okładka ze skrzydełkami. Klinika Języka, wyd. I, Szczęsne 2022

ISBN: 978-83-67044-09-7

 

Historia nie musi być nudna. Historia może być (i jest) pasjonująca, jeśli tylko podać ją w odpowiedniej formie. Autor wybrał formę znaną z dawien dawna jako silva rerum, co odpowiada naszemu swojskiemu grochowi z kapustą. Tom to zbiór 9 esejów o ludziach robiących pieniądze z niczego.

Autor nie tylko nie jest piewcą postępu i sprawiedliwości społecznej, a raczej wydaje się być zakamieniałym kontrrewolucjonistą dzięki czemu opisane historie dodatkowo nabierają smaku. Niespotykane to od lat spojrzenie na historię i dlatego warte poznania.

Nim minie miesiąc, żaden pies nie zaszczeka w tym naddunajskim kraju bez pozwolenia naszego pana Batu…

Taki cytat znajduje się na okładce wznowionej w języku polskim powieści przygodowej Leona Cahun zatytułowanej „Zabójczyni”. Tytułowa bohaterka to córka jednego z najsławniejszych mongolskich wodzów – Dżebe. Pochodzi ona, jak ojciec z obcego plemienia, ale wraz z najwierniejszym towarzyszem zmarłego przed laty Dżebe – Subedejem wyrusza na wielką wyprawę ku Dunajowi, nad którym rozciąga się wielkie i zasobne królestwo Węgier. Leon Cahun, żyjący w XIX wieku francuski pisarz, zanurzony w politykę swojego czasu, stosując wielkie, historyczne i polityczne metafory, w które wplata losy głównych bohaterów powieści, przekonuje nas, że pewne mechanizmy w historii są niezmienne. Jako jeden z nielicznych europejskich autorów zmienia całkowicie optykę wydarzeń i patrzy stulecie XIII oczami mongolskich wojowników, wśród których znajduje się ona – księżniczka Zabójczyni, córka owianego legendami zdobywcy Chorezmu – wodza Dżebe.