Życie i sny Tymoteusza Średniaka

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Oficyna Wydawnicza "Rewasz"
  • Waga: 0.19 kg
  • Dostępność: Jest
  • 30,00 zł

Władysław Midowicz

Życie i sny Tymoteusza Średniaka

Oficyna Wydawnicza "Rewasz", wyd. I, Pruszków 1992

Władysław Midowicz

Życie i sny Tymoteusza Średniaka

152 stron formatu A5. Oficyna Wydawnicza "Rewasz", wyd. I, Pruszków 1992

pozycja antykwaryczna

 

To pozycja wyjątkowa w dorobku Oficyny Wydawniczej "Rewasz" — miast publikacji krajoznawczej opublikowaliśmy powieść. Przyczyną była osoba Autora. Władysław Midowicz to jeden z najwybitniejszych działaczy międzywojennego PTT, autor licznych przewodników górskich i bohater słynnej babiogórskiej "wojny na pędzle" z niemieckim Beskiden-Verein.

Pozornie jest to książka o wojennych, turystycznych czy szpiegowskich przygodach tytułowego Tymka Średniaka. Naprawdę zaś — o pokoleniu orląt lwowskich, twórców Gdyni i Stalowej Woli, żołnierzy spod Monte Cassino i znad Anglii.

Nie dajmy się zmylić beletrystycznej formie. Udział "Snów" w treści książki jest niewielki, zdaniem Autora nie przekracza nawet dziesiątej części, głównie w rozdziałach końcowych. Cała reszta to "Życie", nawet jeśli dla potrzeb powieści zmieniono w nim pewne szczegóły, miejsca i ludzi.

Wydanie, na życzenie Autora, uzupełnia autentyczny, mało znany dokument: plan Narodowego Obszaru Warownego sprzed 1939 roku. To ciekawy przyczynek do sporów o Wrzesień.