Żydowscy fechmistrze

  • 58,00 zł

Gabriel Maciejewski

Żydowscy fechmistrze

 

336 stron formatu B5 (16,5 x 24 cm) plus wkładka ilustracyjna 16 str. Broszura klejona, oprawa twarda.

Klinika Języka, wyd. I, Szczęsne 2021

 

ISBN: 978-83-64197-91-8

 

Gabriel Maciejewski

Żydowscy fechmistrze

 

336 stron formatu B5 (16,5 x 24 cm) plus wkładka ilustracyjna 16 str. Broszura klejona, oprawa twarda.

Klinika Języka, wyd. I, Szczęsne 2021

 

ISBN: 978-83-64197-91-8

 

Historia nie musi być nudna. Historia może być (i jest) pasjonująca, jeśli tylko podać ją w odpowiedniej formie. Tom to zbiór 12 esejów o znanych awanturnikach średniowiecznych.
Autor nie tylko nie jest piewcą postępu i sprawiedliwości społecznej, a raczej wydaje się być zakamieniałym kontrrewolucjonistą dzięki czemu opisane historie dodatkowo nabierają smaku. Niespotykane to od lat spojrzenie na historię i dlatego warte poznania.

Czy Żydzi w Średniowieczu mogli nosić broń? Powszechnie uważa się, że nie. W domenie publicznej jest jednak wystarczająca ilość artykułów naukowych, które demontują i dementują to przekonanie. Istnieli żydowscy fechmistrze, ale ich misje i działalność w przeważającej liczbie przypadków okrywa tajemnica. Badacze wymieniają za każdym razem te same nazwiska i przydomki, wskazują na tych samych ludzi, którzy należąc do społeczności żydowskiej, albo marrańskiej, odbywali niebezpieczne misje w dalekich krajach, wymagające specjalnych umiejętności w zakresie obchodzenia się z bronią, albo też ochraniali panujących nad kluczowymi europejskimi księstwami. Formuła jednak, przywołana na początku – Żydzi nie mogli nosić broni – jest od dawna przestarzała i nikt nie traktuje jej serio. Autor zaś pisząc tę książkę zastanawiał się czy w ogóle istnieli jacyś inni sławni fechmistrze poza żydowskimi.

Autora zainspirowało też jak i kiedy prześladowane, społeczności żydowskie, posługując się chrześcijańskim wojownikiem, wyrównują rachunki ze swoimi wrogami.

 

SPIS RZECZY

I. BROŃ W ŻYDOWSKICH RĘKACH      

II. SŁUDZY CESARSKIEJ KOMNATY    

III. ŻYDZI Z MIASTA LANDAU          

IV. ROMANTYCZNA WIZJA I

V. NIEPEWNOŚĆ KRÓLEWSKIEGO LOSU

VI. DIEGO DE VALERA

VII. ROMANTYCZNA WIZJA II

VIII. WlZJA TRZECIA, CAŁKIEM NIEROMANTYCZNA    

IX. TOWARZYSTWO WETERANÓW

X. RYCERZ i LICHWIARZ

XI. RAPIER i SZUBIENICA

XII. LA SPADA MAESTRA      

XIII.   ILUSTRACJE