Sudecka droga świętego Jakuba

  • 15.00 zł
Ireneusz Krukowski-Zdanowicz, Emil Mendyk

Sudecka Droga św. Jakuba. Przewodnik pielgrzyma

ISBN; 978-83-924296-5-4

 

60 stron na papierze kredowym w pełnym kolorze, format 19 x 11 cm, 67 barwnych ilustracji w tekście, 7 kolorowych mapek z zaznaczoną trasą wędrówki. Oprawa miękka. Wydanie I. Janice 2010

Od połowy lat 80. zeszłego stulecia obserwuje się fenomen ożywienia ruchu na starodawnym szlaku pątniczym do Santiago de Compostela. Ze wszystkich krajów ciągną ludzie różnych wyznań, kultur i języków by spotkać się przy grobie apostoła Jakuba i przełamując różnorakie bariery i uprzedzenia odkrywać korzenie Starego Kontynentu. W ten sposób, często zupełnie nieuświadomiony odpowiadają na wezwanie Jana Pawła II, który w 1982 r. tak wołał z Composteli: ...kieruję co ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki! Tchnij życie w swoje korzenie! Oddaj cesarzowi to co cesarskie, Bogu zaś to co Boskie!...

W 1986 r. Rada Europy ogłosiła Drogę św. Jakuba pierwszym europejskim szlakiem o wielkim znaczeniu kulturowym. Zaapelowano do władz, instytucji oraz obywateli o odtwarzanie szlaków jakubowych i przywrócenie ich dawnego znaczenia.

 Licząca 105 km długości Droga Sudecka nawiązuje do historycznych traktów prowadzących na zachód podgórskimi trasami Dolnego Śląska. Powstawały one nie tylko w średniowieczu, ale także w czasach nam bliższych (Kolej Sudecka łącząca Kłodzko ze Zgorzelcem, czy samochodowa Droga Sudecka). Droga Sudecka św. Jakuba zaczyna się w Krzeszowie (znane sanktuarium) i korzystając ze starych dróg i scieżek doprowadza aż do Lubania (zwanego Ślaskim, mimo że jest Łużycki) i dalej aż na Koniec Świata (Finis Terra).

Trasa: Krzeszów – Betlejem – Kamienna Góra – Pisarzowice – Czarnów – Kowary – Bukowiec – Mysłakowice – Łomnica – Jelenia Góra – Siedlęcin – Wrzeszczyn – Maciejowiec – Radomice – Wojciechów –  Lubomierz – Gryfów – Biedrzychowice – Olszyna – Lubań.

Autorzy opisali dość szczegółowo drogę pielgrzymki oznakowaną żółtymi muszlami na granatowym tle. Oprócz opisu trasy podane są liczne informacje krajoznawcze dotyczące historii, przyrody i dnia dzisiejszego odwiedzanego terenu. Szczególną uwagę poświęcono miejscom kultu, sanktuariom i obiektom sakralnym znajdującym się na trasie i w pobliżu niej. Podano informacje praktyczne, głównie o możliwości znalezienia taniego noclegu na trasie.

Buen Camino!