Alpejskie trzytysięczniki. Tom II: Południe

  • 43.00 zł 43.00 zł
Richard Goedeke

Alpejskie trzytysięczniki. Tom 2: Południe Południowa część Centralnych Alp Wschodnich i Dolomity

ISBN:978-83-7136-048-0

 

Richard Goedeke

Alpejskie trzytysięczniki. Tom 2: Południe Południowa część Centralnych Alp Wschodnich i Dolomity

ISBN: 978-83-7136-048-0

 

240 stron formatu B6 w kolorze, 80 mapek pokazujących przebieg tras, wielka liczba kolorowych zdjęć. Tytuł oryginału: 3000er in den Alpen. Die Normalwege. Südliche Ostalpen mit Dolomiten. Tłum. Bogna Różyczka. Wydanie I, Warszawa 2008

Jedne trzytysięczniki tylko towarzyszą wyższym wierzchołkom, inne niepodzielnie panują w niższych masywach. Nie są to szczyty bardzo wysokie. Ich zdobywanie nie wymaga wcześniejszej aklimatyzacji. Trzytysięczniki są na ogół mniej zatłoczone. Panują na nich bardziej stabilne warunki pogodowe. Oprócz tras ubezpieczonych dróg wspinaczkowych, szlaków znakowanych a nawet kolejek górskich prowadzą na nie trudne wspinaczkowe wejścia.

Opisane trasy to zwykle klasyczne drogi; w większości łatwe i nieco trudne. Niemniej nawet takie klasyczne drogi mogą być poważnym wyzwaniem. W zależności od pory roku i zmieniających się warunków atmosferycznych można odnieść wrażenie, że jest to zupełnie inna, nowa i zupełnie nieznana trasa.

Każdemu ze szczytów poświęcono rozdzialik. Oprócz opisu drogi podane są informacje o trudnościach trasy, jej długości, jakości skały oraz niebezpieczeństwach. Do każdego opisu dołączona jest mapka pokazująca przebieg drogi. Na końcu książki zamieszczono literaturę oraz spis trzytysięczników.

Opisano 112 szczytów we Włoszech i Szwajcarii, na które poprowadzono 150 tras o różnej skali trudności - od bardzo łatwych wycieczek po trudne drogi wspinaczkowe.
Opisano szczyty w następujacych rejonach:
- Otoczenie dolin Val Gardena i Val di Fassa (m.in. Marmolada
- Dolomiti di Braies
- Dolomiti di Sesto
- Otoczenie dolin Val di Cadore i Val di Zoldo
- Grupa Brenta
- Adamello-Presanella
- Grupa Ortlera
- Alpy Bergamskie
- Sesvenna i Livigno
- Bernina
- Alpy Retyckie
- Grupa Bergell