Droga Świętego Jakuba. Województwo opolskie.

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Fundacja Wioski Franciszkańskiej
  • Waga: 0.12 kg
  • Dostępność: Jest
  • 16,00 zł
Arkadiusz Cencora, Tadeusz Jurek, Kazimierz Staszków

Droga św. Jakuba. Województwo opolskie. Przewodnik pielgrzyma

ISBN: 978-83-924296-7-8

 

88 stron na papierze kredowym w pełnym kolorze, format 20 x 12 cm, 99 barwnych ilustracji w tekście, 11 kolorowych mapek i planików miejscowości z zaznaczoną trasą wędrówki. Oprawa miękka. Wydanie I. Janice 2010

Od połowy lat 80. zeszłego stulecia obserwuje się fenomen ożywienia ruchu na starodawnym szlaku pątniczym do Santiago de Compostela. Ze wszystkich krajów ciągną ludzie różnych wyznań, kultur i języków by spotkać się przy grobie apostoła Jakuba i przełamując różnorakie bariery i uprzedzenia odkrywać korzenie Starego Kontynentu. W ten sposób, często zupełnie nieuświadomiony odpowiadają na wezwanie Jana Pawła II, który w 1982 r. tak wołał z Composteli: ...kieruję co ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki! Tchnij życie w swoje korzenie! Oddaj cesarzowi to co cesarskie, Bogu zaś to co Boskie!...

W 1986 r. Rada Europy ogłosiła Drogę św. Jakuba pierwszym europejskim szlakiem o wielkim znaczeniu kulturowym. Zaapelowano do władz, instytucji oraz obywateli o odtwarzanie szlaków jakubowych i przywrócenie ich dawnego znaczenia.

W przewodniku opisano dwa odcinki Drogi św. Jakuba.

Droga Opolska jest wariantem starodawnego traktu komunikacyjnego zwanego Via Regia. Na terenie woj. opolskiego zaczyna się w okolicy Ujazdu i prowadzi przez Górę św. Anny, Opole, Dobrzeń, Skorogoszcz i Brzeg (110 km). Za Małujowicami wkracza na Dolny Śląsk i biegnie dalej przez Wrocław i Zgorzelec do Composteli i aż na Koniec Świata (Finis Terra).

Nyska Droga św. Jakuba to szlak dojściowy do Via Regia. Prowadzi z Głuchołaz przez Nysę, Pakosławice, Kopice i Lewin Brzeski do Skorogoszczy.

Autorzy opisali dość szczegółowo drogę pielgrzymki oznakowaną żółtymi muszlami. Oprócz suchego opisu trasy podane są w formie kapsuł liczne informacje krajoznawcze dotyczące historii, przyrody i dnia dzisiejszego odwiedzanego terenu. Szczególną uwagę poświęcono miejscom kultu, sanktuariom i obiektom sakralnym znajdującym się na trasie i w pobliżu niej. W odrębnym rozdziale podano informacje praktyczne, głównie o możliwości znalezienia taniego noclegu na trasie.

 Buen Camino!