Czarnogóra. Fiord na Adriatyku. (Przecena - wyd. 2011)

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Bezdroża
  • Waga: 0.21 kg
  • Dostępność: Jeden egzemplarz
  • 30,00 zł 15,00 zł

Draginja Nadazdin, Maciej Niedźwiecki

Czarnogóra. Fiord na Adriatyku. Przewodnik turystyczny

208 stron formatu B6, oprawa miękka ze skrzydełkami, wkładka barwna - 16 stron. Wewnątrz 10 mapek i planów, 24 rysunki. Na końcu minisłowniczek i minirozmówki polsko-serbskie. Seria: Kraje. Wydanie V. Kraków 2011

ISBN: 978-83-246-4945-7

Draginja Nadazdin, Maciej Niedźwiecki
Czarnogóra. Fiord na Adriatyku. Przewodnik turystyczny

208 stron formatu B6, oprawa miękka ze skrzydełkami, wkładka barwna - 16 stron. Wewnątrz 10 mapek i planów, 24 rysunki. Na końcu minisłowniczek i minirozmówki polsko-serbskie. Seria: Kraje.
Bezdroża, wyd. V. Kraków 2011

ISBN: 978-83-246-4945-7

Dzisiaj ponownie odkrywamy Bałkany. Po Chorwacji, Rumunii, Bułgarii przychodzi kolej na Montenegro (jak w XIV w. zaczęli nazywać te ziemie Wenecjanie - dla nich, urodzonych kupców i marynarzy, góry nad wybrzeżem przedstawiały się niezbyt zachęcająco). Czarnogórskie wybrzeże Adriatyku odzyskuje wśród Polaków utraconą na początku lat 90. popularność. Niegdyś przyjeżdżaliśmy tu masowo. Dziś jeszcze Czarnogórcy z politowaniem, ale i sentymentem wspominają czasy, gdy kupowało się od polskich turystów ręczniki, prześcieradła czy turystyczne kuchenki gazowe.

Zazwyczaj bywa tak, że po wakacjach, urlopie spędzonym gdzieś w jakimś kraju, zafascynowani nim, sądzimy, że dobrze go poznaliśmy. Ale to tylko złudzenie. Im bardziej go znamy, tym wiemy o nim mniej. Nawet w przypadku krainy tak małej jak Czarnogóra, którą można przemierzyć wzdłuż i wszerz niemalże w ciągu jednego dnia. Ile tu dziwów! Wystarczy przejechać kilkadziesiąt kilometrów, by zmienić świat: posępne szczyty i głębokie kaniony zamienić na słoneczne plaże; zasypane śniegiem wioski na śródziemnomorski pejzaż; kamienne, krasowe pustynie na gaje oliwne. I tak na każdym kroku: weneckie miasta na albańskie wsie, rzymskie ruiny na tureckie twierdze, ikonostas na śpiew muezina.

Przewodnik opisuje najmniejszą z republik wchodzących dawniej w skład Jugosławii, obecnie samodzielne państwo. Napisany został z myślą o osobach samodzielnie organizujących swoje wakacje. Dlatego zawarto w nim wiele praktycznych informacji przydatnych przy planowaniu wyjazdu i zwiedzaniu kraju: jak dojechać, gdzie przenocować, jakie atrakcje czekają na miejscu.

Książka składa się z czterech rozdziałów.
Pierwszy to wskazówki związane z przygotowaniem i przebiegiem podróży do Czarnogóry, ułatwiając jej zorganizowanie (przewodniki, mapy, słowniki i rozmówki, formalności wizowo-paszportowe, zabezpieczenia i opieka medyczna, sprzęt turystyczny i inne rzeczy przydatne w podróży, materiały fotograficzne, wybór czasu podróży, przejazd: samochodem, koleją, autobusem, samolotem, promem; powrót, przejścia graniczne).

Drugi - opowiada o samym kraju, jego kulturze, historii i przyrodzie, o ludziach, którzy w nim mieszkają, i ich zwyczajach (Primorje, Środkowa Czarnogóra, klimat, hydrografia, przyroda, historia, polityka, gospodarka, języki w tym język albański, ludność i narodowości: Czarnogórcy, muzułmanie (Bośniacy), Serbowie, Albańczycy, Chorwaci, struktura plemienna, hajducy i uskocy, obyczaje, mentalność, religie i wyznania: prawosławie, katolicyzm, islam; kultura i sztuka, architektura, malarstwo, literatura, muzyka tradycyjna i klasyczna, kuchnia, wina i rakija, ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Trzeci - oferuje przydatne informacje, jak się poruszać po Czarnogórze, gdzie spać, co jeść.

Rozdział czwarty, najobszerniejszy, zawiera opisy najciekawszych miejscowości i atrakcji. Przedstawia ich specyfikę, osobliwości, atrakcje: historię, zabytki, świątynie, przyrodę, muzea. Także tutaj czytelnik znajdzie sporo informacji praktycznych: o tym, gdzie szukać noclegu, gdzie można coś zjeść, gdzie w razie potrzeby należy zwrócić się o pomoc. Zaproponowano 7 tras zwiedzania, pokrywających się z najważniejszymi ciągami komunikacyjnymi. Początkowe biegną wzdłuż wybrzeża, kolejne penetrują interior, pozwalając dotrzeć do tak atrakcyjnych miejsc, jak masyw Durmitoru i kanion Tary. Trasy te doprowadzają do granic z Serbią oraz Bośnią i Hercegowiną. Są to zatem interesujące propozycje dojazdu i powrotu dla tych wszystkich, których urlopowym celem są uroki Adriatyku.

Trasa 1
Boka Kotorska, Hercegnovi, Risan, Perast, Kotor, Tivat, Półwysep Lustica

Trasa 2
Budva, Sv. Stefan, Petrovac na moru, Sutomore, Bar, Ulcinj

Trasa 3
Stara Czarnogóra, Cetinje, Park Narodowy Lovćen

Trasa 4
Jezioro Szkoderskie, Vranjina, Virpazar, Krajina, Monaster Ostros

Trasa 5
Podgorica, Monaster Moraca, Kolasin, Mojkovac, Bijelo Polje

Trasa 6
Kotlina Zety - Bjelopavlići, Monaster Ostrog, Nikšić, Monaster Piva

Trasa 7
Kanion Tary, Zabljak, Park Narodowy Durmitor