Alpejskie trzytysięczniki. Tom I: Północ

  • 47.00 zł
Richard Goedeke

Alpejskie trzytysięczniki. Tom 1. Północ: Od Alp Berneńskich przez główną grań Alp po Wysokie Taury

ISBN:978-83-7136-046-6

 

Richard Goedeke

Alpejskie trzytysięczniki. Tom 1. Północ: Od Alp Berneńskich po Wysokie Taury

ISBN: 978-83-7136-135-7

256 stron formatu B6 w kolorze, 80 mapek pokazujących przebieg tras, wielka liczba kolorowych zdjęć. Tytuł oryginału: 3000er in den Nordalpen. Die Normalwege vom Berner Oberland über den Alpenhauptkamm bis zu den Hohen Tauern. Wydanie II, Warszawa 2015

Alpejskie trzytysięczniki Richarda Goedekego są kontynuacją słynnych Alpejskich czterotysięczników tegoż autora. Jest to uniwersalny przewodnik — przedstawia trasy bardzo różnorodne: od dróg zupełnie niewymagających po trudne trasy lodowcowe i wspinaczkowe. W trzech tomach, obejmujących kolejno część północną, południowo-wschodnią i zachodnią Alp, autor opisuje najłatwiejsze drogi wejściowe na cały szereg wierzchołków powyżej 3000 m n.p.m. W trzech tomach jest tych tras do wyboru kilkaset.

Drogi wejściowe na poszczególne szczyty zostały przedstawione krótko i treściwie. Każdy opis poprzedzony jest stabelaryzowanymi informacjami na temat trudności wejścia, przewyższenia, czasu potrzebnego do pokonania drogi, szczegółowych map, czyhających na trasie niebezpieczeństw oraz wrażeń, jakie przynosi góra swojemu zdobywcy.

Po ujętej w tabelce części informacyjnej następuje właściwy opis drogi. Rozpoczyna się on od krótkiej charakterystyki danego szczytu. Dalej czytelnik znajdzie wskazówki, jak dotrzeć do punktu startowego. Najbardziej szczegółowe części każdego rozdziału to oczywiście droga dojścia do schroniska (tu podano praktyczne dane co do możliwości noclegu) oraz opis samego podejścia na wierzchołek. Za pomocą załączonej poglądowej mapy można prześledzić drogę na szczyt i wstępnie ocenić swoje możliwości. W wielu rozdziałach autor oprócz najłatwiejszej drogi na szczyt podaje również dodatkowe warianty podejścia oraz przedstawia co ciekawsze sąsiednie wierzchołki.

Na końcu książki zamieszczono literaturę oraz spis trzytysięczników.

Opisano szczyty w następujacych masywach:
- Zachodnie i Centralne Alpy Berneńskie
- Zachodnie i Wschodnie Alpy Urneńskie
- Alpy Grarneńskie
- Silvretta
- Samnaun
- Verwall
- Alpy Lechtalskie
- Alpy Ötztalskie: Centralne, Południowe, Pasmo Graniczne, grań Kaunergrat i grzebień Glockturmu oraz grzebień Geigen
- Alpy Sztubajskie
- Zachodnie, Centralne i Wschodnie Alpy Zillertalskie
- Grupa Rieserferner
- Grupa Schobera
- Wysokie Taury. Grupy: Venediger, Glockner, Goldberg, Ankogel, Alpy Salzburskie

Drugie wydanie przewodnika zostało zaktualizowane i uzupełnione o kilka nowych tras.